Διδακτική επίσκεψη στη Νέα Καρβάλη και Καβάλα

Την Τρίτη, 6 Φεβρουαρίου 2017, το σχολείο μας πραγματοποίησε προσκυνηματική εκδρομή στον Ιερό Ναό Αγίου Γρηγορίου Νέας Καρβάλης, καθώς και εκπαιδευτικό περίπατο στην πόλη της Καβάλας . Επικεφαλής της εκδρομής ήταν ο Διευθυντής του Σχολείου και πρωτοπρ. Στέφανος Τρασανίδης. Με σύμμαχο τον ωραίο καιρό, ξεκινήσαμε από το σχολείο μας με προορισμό τον Ιερό Ναό Αγίου Γρηγορίου Νέας Καρβάλης, όπου σε κλίμα κατάνυξης προσκυνήσαμε το λείψανο του Αγίου Γρηγορίου του Ναζιανζηνού, που φυλάσσεται στον Ιερό Ναό, και όπου οι μαθητές έψαλλαν το απολυτίκιο του Αγίου. Ο εφημέριος του Ναού π. Αλέξιος μας επεφύλαξε θερμότατη υποδοχή,

και μέσα από τη γλαφυρότατη αφήγησή του, μας ταξίδεψε στον χρόνο, τότε που οι κάτοικοι της παλαιάς Καρβάλης στη Καππαδοκία, εγκαταλείποντας την πατρίδα τους μετά την Μικρασιατική καταστροφή, προσπάθησαν να διασώσουν το λείψανο του Αγίου, καθώς και πολλά από τα κειμήλια που σήμερα σώζονται στον Ναό. Μας εξιστόρησε, επίσης, την ταλαιπωρία που υπέστησαν οι παλαιοί Καρβαλιώτες μέχρι να εγκατασταθούν στην περιοχή της σημερινής Νέας Καρβάλης, όπου εγκαταστάθηκαν οι περισσότεροι από αυτούς, καθώς και τις δυσκολίες που πέρασαν από τις επιδρομές των Βουλγάρων, και τον αγώνα που έκαναν για να διασώσουν από τα εχθρικά χέρια εκείνων ό,τι είχαν πάρει από την πατρίδα τους, την παλιά Καρβάλη (τουρκ. Γκέρβελη).

Αφού χαρήκαμε την φιλοξενία του πατρός Αλεξίου και τα υπέροχα κεράσματα που μας προσέφερε, αφήσαμε πίσω μας την Νέα Καρβάλη με νέο προορισμό την πόλη της Καβάλας. Με την άφιξή μας εκεί, πήραμε τον δρόμο για την παλιά πόλη τα Καβάλας, και ανηφορήσαμε στα πλακόστρωτα δρομάκια με τα πανέμορφα παραδοσιακά σπίτια, από όπου κατευθυνθήκαμε για το Συγκρότημα Χαλήλ Μπέη, γνωστό σήμερα ως

Παλιά Μουσική. Κτισμένο τον 16ο αιώνα κάτω από το Κάστρο και εμπρός στην θάλασσα, με θέα που κόβει την ανάσα, το Συγκρότημα Χαλήλ Μπέη περιλαμβάνει το ομώνυμο τέμενος, καθώς και μεντρεσέ (ιεροδιδασκαλείο) με οκτώ δωμάτια. Οι τοίχοι του Συγκροτήματος διανθίζονται από φυτικό διάκοσμο αραβικής τεχνοτροπίας, που προσελκύουν την προσοχή του επισκέπτη, εκείνο, όμως που μας γοήτευσε είναι η παλαιοχριστιανική βασιλική, που ανακαλύφθηκε στα πλαίσια ανασκαφών της 12ης Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων, και είναι ορατή ακριβώς κάτω από το γυάλινο δάπεδο του Συγκροτήματος. Πρόκειται για το πρώτο χριστιανικό λατρευτικό οικοδόμημα που βρισκόταν μέσα στα τείχη της πόλης κατά τους μεσαιωνικούς χρόνους. Στην συνοικία Χαλήλ Μπέη εγκαταστάθηκε κατά τους Βυζαντινούς χρόνους μουσουλμανικός πληθυσμός και συγκροτήθηκε ο πρώτος μαχαλάς. Μετά την Μικρασιατική καταστροφή και την έλευση προσφύγων, πολλές οικογένειες εγκαταστάθηκαν στον χώρο του τζαμιού. Ξεχωριστή στιγμή της επίσκεψης αποτέλεσε η στιγμή που η ξεναγός μας, προσφυγικής καταγωγής, ενθυμούμενη και η ίδια τις διηγήσεις της μητέρας της για εκείνες τις τραγικές ημέρες της εγκατάστασης στον χώρο του τζαμιού, συγκινημένη, μας τραγούδησε ένα τραγούδι από τις «Χαμένες Πατρίδες». Την ευχαριστήσαμε για την ωραία διαπολιτισμική παρουσία της και συνεχίσαμε την διαδρομή μας για την περιοχή του Φάρου με την πανοραμική θέα προς το νησί της Θάσου και τον Άθω, τελευταίο σημείο της διαδρομής μας στην παλιά πόλη. Από εκεί κατηφορίσαμε για την σύγχρονη πόλη, μέσα από πανέμορφα σοκάκια με τους παραδοσιακούς οικισμούς, για μια όμορφη τελευταία βόλτα στην παραλία της Καβάλας, όπου απολαύσαμε τον ήλιο και την θάλασσα λίγο πριν πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής, χαρούμενοι από τις υπέροχες εικόνες που εισπράξαμε όλη την ημέρα.

Ευαγγελία Γιανγκαλή-Καραουλάνη ΠΕ02